Thomas Szczeponik


Thomas Szczeponik, urodzony 4 grudnia 1860 roku w Pyskowicach, był znaczącą postacią w polityce okresu międzywojennego w Polsce. Zmarł 30 stycznia 1927 roku w Katowicach. Był on politykiem mniejszości niemieckiej w Polsce, jak również aktywnym działaczem katolickim pochodzącym z Górnego Śląska.

W trakcie swojej kariery politycznej, Thomas Szczeponik pełnił funkcję posła do Reichstagu, a także senatora w pierwszej kadencji II Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz tego, zasiadał jako poseł na Sejm Śląski w pierwszej kadencji II RP. Był także przewodniczącym Katolickiego Stronnictwa Ludowego (Deutsche Katholische Volskpartei), na czoło którego stanął w latach 1921-1927.

Życiorys

Thomas Szczeponik był synem Johanna oraz Marianny Agnieszki, pochodzącej z rodziny Markowskiej. Po zakończeniu nauki w seminarium nauczycielskim w Pyskowicach rozpoczął swoją karierę pedagogiczną, początkowo pracując w szkole ludowej, a od 1893 roku w szkole średniej. W 1895 roku objął stanowisko rektora szkoły w Mysłowicach i później zyskał tytuł radcy szkolnego.

W sferze politycznej Thomas Szczeponik aktywnie współpracował z katolicką partią Centrum. W 1919 roku został wybrany posłem do Zgromadzenia Konstytucyjnego w Weimarze, a jego działalność polityczna obejmowała również okres, kiedy od 1919 do sierpnia 1922 roku pełnił funkcję deputowanego do Reichstagu. W czerwcu 1920 roku był przeciwnikiem ratyfikacji traktatu wersalskiego.

W 1921 roku zainicjował powstanie całkowicie niezależnej od niemieckiej Zentrumspartei społeczności politycznej – Katholische Volkspartei, która działała na terenach Górnego Śląska przyznanych Polsce. Thomas Szczeponik pozostał na czołowej pozycji w tej partii aż do swojej śmierci. Po jego odejściu nowy zarząd zmienił nazwę ugrupowania na Deutsche Katholische Volkspartei, a później, aby przyciągnąć ewangelików z Cieszyna, na Deutsche Christliche Volkspartei.

W okresie od 1922 do 1927 roku zasiadał w Senacie RP I kadencji oraz w Sejmie Śląskim. Niestety, nie dokończył kadencji w obu izbach; po nim mandat senatorski objął Artur Gabrisch, a posła śląskiego Konrad Kunsdorf.

Za swoje zasługi został odznaczony Orderem św. Grzegorza Wielkiego. W latach 1929–1935 imię Thomasa Szczeponika nosiło jedno z gimnazjów znajdujących się w Zabrzu, które mieściło się po niemieckiej stronie granicy.

Przypisy

  1. K. Nowak, Elity polityczne w Cieszynie w okresie międzywojennym (1918–1939), w: Samorządowość i elity władzy w Cieszynie na przestrzeni dziejów pod red. I. Panica, Cieszyn 2002 r., s. 120.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Witosław Sztyk | Wojciech Waleczek | Wiesław Piechocki | Józef Jakac

Oceń: Thomas Szczeponik

Średnia ocena:5 Liczba ocen:9